links
KeL - Kosova e lirë www.kosovaelire.com
KeL - Kosova e lirë - www.kosovaelire.com
Dëshmorët e kombit

1. ABAZ ISUF THAÇI
2. ABEDIN HYSEN MURTEZI
3. ABEDIN UKË DERVISHAJ
4. ABEDIN UKË SUMAJ
5. ABUSH LIMAN LOKU
6. ADEM HAZIR DELIA
7. ADEM IDRIZ JASIQI
8. ADEM ZEQIR UKËHAXHAJ
9. ADNAN ADEM BERISHA
10. ADONIS HAXHI BECI
11. ADRIAN REXHEP KRASNIQI
12. AFRIM BISLIM SELMANAJ
13. AFRIM ISË BERISHA
14. AFRIM MEHMET KRASNIQI
15. AFRIM QAZIM MESHI
16. AFRIM SELIM GJURAJ
17. AFRIM XHAFER GASHI
18. AGIM ABAZ MAZREKAJ
19. AGIM ALI SELMANAJ
20. AGIM BARDH ZENELI
21. AGRON NIMAN MEHMETAJ
22. AGRON OSMAN RAMA
23. AGRON SADRI GJOCAJ
24. AGUSH ASLLAN GJOCAJ
25. AHMET BAJRAM KRASNIQI
26. AHMET DELI SHALA
27. AHMET FERID XHIKOLLI
28. AHMET IDRIZ PULATANI
29. AHMET ISMET BAQAJ
30. AJET CENË REXHAJ
31. ALBESIAN SALIH MATAJ
32. ALI DAUT IVAJA
33. AJET REXHEP RRAHMANI
34. ALI HAZIR KALIMASHI
35. ALI MIFTAR HASI
36. ALI SADIK FEJZULLAHU
37. ALTIN SADRI HASKAJ
38. ARBEN AVDYL UKSHINI
39. ARBEN BAJRAM AHMETAJ
40. ARBEN ISTREF KRASNIQI
41. ARBEN MEHMET MEHMETAJ
42. ARBEN SHAQË QERIMAJ
43. ARBEN SKËNDER JUSUFI
44. ARBEN TAHIR HAJDARAJ
45. ARBEN XHEMAJL JONUZAJ
46. ARDIAN XHEMAJL KELMENDI
47. ARIF BAJRAM MAHMUTDEMAJ
48. ARIF DEMUSH GJOCAJ
49. ARIF HALIL HYSENAJ
50. ARIF RAMË BERISHA
51. ARIF SHPEND DAUTAJ
52. ARMEND SEFEDIN QYMYRI
53. ARMEND TAFIL KUKLECI
54. ARSIM ARIF RAMA
55. ARSIM HAMDI PËRGJEGJAJ
56. ARSIM REXHEP REXHEPI
57. ARTAN AHMET MEHMETAJ
58. ARTAN NEZIR QORRAJ
59. ARTON ADEM LEKAJ
60. ARTON ISA HASANAJ
61. ARTON SHEH ZOGAJ
62. ASLLAN CANË DINAJ
63. ASLLAN DIN REXHEPAJ
64. ASLLAN SADIK BATUSHA
65. ASLLAN SALI NIKÇI
66. ASTRIT ISTREF BERISHA
67. ASTRIT XHAFER HADËRGJONAJ
68. ASTRIT XHAVIT BELEGU
69. AVDI SMAJL BËRDYNAJ
70. AVDI SMAJL KELMENDI
71. AVDULLAH XH. AVDULLAHU
72. AVDYL ALI JASIQI
73. AVDYL ALI OSDAUTAJ
74. AVDYL BRAHIM HASANAJ
75. AVDYL ISLAM DUÇI
76. AVNI ADEM PËRGJEGJAJ
77. AVNI BALI SINANAJ
78. AVNI OSMAN AVIDMETAJ
79. AZË ZEKË BRAHIMAJ
80. AZEM UKË MUSLIJAJ
81. AZIZ BAJRAM GASHI
82. BAHTJAR AVDYL MORINA
83. BAJRAM RRUSTEM GOGAJ
84. BAJRAM RRUSTEM LATAJ
85. BAJRAM UKË MUSLIJAJ
86. BAJRUSH RAMË MEHMETAJ
87. BASRI HAJZER BEQIRI
88. BASHKIM AVDI LEKU
89. BASHKIM MUSTAFË IDRIZI
90. BASHKIM QAZIM MESHI
91. BASHKIM RAMADAN JASIQI
92. BASHKIM XHAFER MEHMETAJ
93. BEDRI VELI SHALA
94. BEHXHET AJET SHABANI
95. BEJTË AZEM KAJDOMÇAJ
96. BEKË SEFER HADËRGJONAJ
97. BEKIM FAZLI BERISHA
98. BEKIM HALIL KELMENDI
99. BEKIM LUTFI THAÇI
100. BEKIM NEZIR TOVËRLANI
101. BEKIM SALIH ALIJAJ
102. BEKIM SEFER MAVRAJ
103. BEKIM SHEFQET MAZREKAJ
104. BEQË BINAK LOKAJ
105. BEQË SEFER GASHI
106. BEQIR HAXHI QUFAJ
107. BEQIR LOSH MEHMETAJ
108. BESIM ALI RAMA
109. BESIM BILALL UKËHAXHAJ
110. BESIM ISMAJL NUKA
111. BESIM MASAR BISTRAZHINI
112. BESIM SAQIP REXHEPI
113. BESNIK MUSË LAJÇI
114. BESNIK SALI JASIQI
115. BILALL IDRIZ MAZREKAJ
116. BISLIM MUHARREM ALIJAJ
117. BLERIM AHMET DERVISHAJ
118. BLERIM ALI AHMETI
119. BLERIM BAJRAM UKSHINI
120. BLERIM HALIL KELMENDI
121. BLERIM RAMË JONUZAJ
122. BLERIM SELMAN LOKAJ
123. BRAHIM SYLË NIKÇI
124. BRAHIM TAFË DEMALIJAJ
125. BRAHIM ZYMER MUSHKOLAJ
126. BUJAR BEQIR SHALA


Për më shumë:
Ushtria Çlirimtare e Kosovës / Dëshmorët e Kombit (ZOD)

Së shpejti me biografi të mëse 650 dëshmorëve të Kombit

NË XHEPIN E MAJTË TË UNIFORMËS SË TIJ TË ZEZË QË ISHTE NGJYROSUR ME GJAKUN E TIJ TË KUQ, MBANTE FOTOGRAFITË E GOCAVE TË TIJ TË DASHURA

Prishtinë, 28 maj 1999 (KeL) - Nata mbuloi horizontin dhe shënoi fundin edhe të një dite të gjatë të kësaj pranvere të përgjakshme. Terrin e zi të kësaj nate të zezë qante zëri i ëmbël i luftëtarëve të lirisë, tek qendronin të shtrirë në dhomën e një shtëpie gjysëm të djegur diku në Lugun e Baranit. Zjarri ngrohu dhomën, bashk me të edhe trupat tonë të lagur, qetësinë e kësaj nate e prishte zëri i ëmbël i bilbilave dhe pishtarëve të lirisë me këngën: "Djell e hënë shnderite Atdheun". >>>


AZË ZEKË BRAHIMAJ ( 01.01.1921 – 03.08.1998)

Luftërat e shqiptarëve për liri, sidomos në këta dy shekujt e fundit, qoftë nën sundimin shekullor osman, qoftë nën regjimin serbosllav, përkrah trimave dhe luftëtarëve për liri, nuk i munguan as trimëreshat dhe luftëtaret, që populli ynë nxori nga gjiri i vet, duke lënë famën pas vetes dhe njëherësh duke tmerruar edhe armikun me guximin dhe heroizmin e tyre.

ADRIAN REXHEP KRASNIQI ( 12.10.1972 - 16.10.1997)

Një ndër figurat më të ndritshme kombëtare në dhjetëvjetëshin e fundit të shekullit që shkoi, në luftë kundër regjimit shekullor serb, padyshim është Adrian Krasniqi. Lindi më 12 tetor 1972 në fshatin Vranoc, komuna e Pejës, nga babai Rexhei dhe nëne Majremja. Rrjedh nga një familje me tradita të larta patriotike, e c ila para Adrianit kishte dhënë tetë dëshmorë për trojet shqiptare. Ndërsa Taf Mehmeti, i po kësaj familjeje, ishte i detyruar nga pushtuesit sllav të emigrojë në Shqipëri. Adriani shkollën fillore e kreu në Baran me sukses shembullor, gjimnazin në Pejë, ndërsa studimet i vazhdoi deri në vitin e tretë në Fakultetin Ekonomik në Unniversitetin e Tiranës.

 

KeL - Kosova e lirë - www.kosovaelire.com
KeL - Kosova e lirë